Sport
Zasady gry w bilard

Zasady gry w bilard

Bilard, każda z różnych gier rozgrywanych na prostokątnym stole z wyznaczoną liczbą małych bil i długim kijem zwanym kijem. Stół i wyściełana szyna granicząca ze stołem są pokryte filcu jak szczelnie dopasowane tkaniny.

Carom, lub francuski, bilard jest rozgrywany z trzech bil na stole, który nie ma kieszeni. Inne główne gry są rozgrywane na stołach, które mają sześć kieszeni, po jednym w każdym rogu i jeden w każdym z długich boków, te gry to angielski bilard, grane trzema kulkami, snooker, grane 21 bil i bila, i bilard kieszeni, lub basen, grane 15 bil i bila. Istnieje wiele odmian każdej gry-szczególnie carom i kieszeni bilard.

Wiele krajów – wśród nich Francja, Anglia, Chiny, Włochy i Hiszpania – zostały przypisane do wynalazku gry, ale w rzeczywistości, nic nie jest naprawdę wiadomo o pochodzeniu bilard. Można wnioskować, że rozwinął się on z różnych gier, w których napędzanie kuli było główną cechą. Najwcześniejsze wzmianki o grze w Europie pojawiają się w 15 wieku.

Wszystkie gry w bilard wymagają podstawowego wyposażenia stołu, kije bilardowe, i piłki. Tradycyjny mahoniowy stół bilardowy jest nadal w użyciu, ale stoły są teraz zazwyczaj wykonane z innych gatunków drewna i materiałów syntetycznych. Duży prostokątny stół zazwyczaj jest dwa razy dłuższy niż jest szeroki. Ma łóżko zwykle z polerowanego łupka pokryte tkaną wełnianą tkaniną, czasami określane jako filc. Skośne szyny z utwardzonej gumy lub syntetycznej gumy, znane jako poduszki, otaczają wewnętrzną krawędź stołu. Kij jest zwężającym się prętem z polerowanego drewna lub materiału syntetycznego, o długości od około 40 do 60 cali (100 do 150 cm). Mały koniec kija, którym uderza się w bilę, jest wyposażony we wzmocnienie z tworzywa sztucznego, włókna lub kości słoniowej, do którego przyklejona jest skórzana końcówka kija. Kreda w małych kostkach jest stosowana równomiernie do końcówki kija, pozwalając graczom uderzyć bilę celowo poza centrum, aby nadać ruch wirowy, zwany „bok” w Wielkiej Brytanii i „angielski” w Stanach Zjednoczonych. Bile bilardowe, dawniej wykonane z kości słoniowej lub belgijskiej gliny, są teraz zazwyczaj z tworzyw sztucznych, każdy mierzy od około 21/4 do 23/8 cala (5,7 do 6 cm) średnicy, większe kulki są używane w carom bilard.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.