Zdrowie
Rak płuc – wszystko co powinieneś wiedzieć ?

Rak płuc – wszystko co powinieneś wiedzieć ?

Nowotwór, który rozpoczyna się w płucach, nazywany jest pierwotnym rakiem płuc. Nowotwór, który rozprzestrzenia się do płuc z innego miejsca w organizmie, nazywany jest wtórnym rakiem płuc. Ta strona jest poświęcona pierwotnemu rakowi płuc.

Istnieją dwie główne formy pierwotnego raka płuc. Są one klasyfikowane na podstawie typu komórek, w których rak zaczyna rosnąć. Są to:

niedrobnokomórkowy rak płuca – najczęstsza forma, stanowiąca ponad 87% przypadków. Może być jednym z trzech typów: rak kolczystokomórkowy, gruczolakorak lub rak wielkokomórkowy.
drobnokomórkowy rak płuca – mniej powszechna postać, która zwykle rozprzestrzenia się szybciej niż niedrobnokomórkowy rak płuca.
Typ raka płuc, który u Ciebie występuje, decyduje o tym, jakie leczenie jest zalecane.

Kogo to dotyczy
Rak płuc dotyka głównie ludzi starszych. Rzadko występuje u osób poniżej 40 roku życia. Ponad 4 na 10 osób, u których w Wielkiej Brytanii rozpoznaje się raka płuc, to osoby w wieku 75 lat i starsze.

Chociaż na raka płuc mogą zachorować osoby, które nigdy nie paliły, palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną (odpowiada za około 72% przypadków). Wynika to z faktu, że palenie wiąże się z regularnym wdychaniem wielu różnych substancji toksycznych.

Leczenie raka płuc
Leczenie zależy od rodzaju mutacji nowotworu, stopnia jego rozprzestrzenienia i ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli choroba została wcześnie zdiagnozowana, a komórki rakowe są ograniczone do małego obszaru, może być zalecana operacja usunięcia dotkniętego rakiem płuca.

Jeśli operacja nie jest odpowiednia ze względu na ogólny stan zdrowia pacjenta, może zostać zalecona radioterapia w celu zniszczenia komórek nowotworowych.

Jeśli rak rozprzestrzenił się zbyt daleko, aby operacja lub radioterapia były skuteczne, zwykle stosuje się chemioterapię.

Istnieje również szereg leków zwanych terapiami celowanymi. Są one ukierunkowane na konkretne zmiany w komórkach nowotworowych lub wokół nich, które pomagają im rosnąć. Terapie celowane nie mogą wyleczyć raka płuc, ale mogą spowolnić jego rozprzestrzenianie się.

Perspektywy
Rak płuc zazwyczaj nie powoduje zauważalnych objawów, dopóki nie rozprzestrzeni się w płucach lub innych częściach ciała. Oznacza to, że rokowania w przypadku tego schorzenia nie są tak dobre, jak w przypadku wielu innych rodzajów raka.

Około 1 na 3 osoby z tym schorzeniem przeżywa co najmniej rok od momentu zdiagnozowania, a około 1 na 20 osób przeżywa co najmniej 10 lat.

Jednak wskaźniki przeżycia różnią się znacznie w zależności od tego, jak daleko nowotwór rozprzestrzenił się w momencie postawienia diagnozy. Wczesna diagnoza może stanowić ogromną różnicę.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.