Zdrowie
Rak na wątrobie – wskazówki

Rak na wątrobie – wskazówki

Rak wątroby jest nowotworem, który rozpoczyna się w komórkach wątroby. Wątroba jest narządem wielkości piłki nożnej, który znajduje się w prawej górnej części brzucha, poniżej przepony i powyżej żołądka.

W wątrobie może powstać kilka rodzajów raka. Najczęstszą postacią raka wątroby jest rak wątrobowokomórkowy, który rozpoczyna się w głównym typie komórki wątroby (hepatocycie). Inne rodzaje raka wątroby, takie jak wewnątrzwątrobowy rak dróg żółciowych i hepatoblastoma, występują znacznie rzadziej.

Rak, który rozprzestrzenia się do wątroby, występuje częściej niż rak, który rozpoczyna się w komórkach wątroby. Rak, który rozpoczyna się w innej części ciała – np. w okrężnicy, płucach lub piersi – a następnie rozprzestrzenia się do wątroby, nazywany jest rakiem przerzutowym, a nie rakiem wątroby. Ten typ raka jest nazywany po narządzie, w którym się rozpoczął – np. rak przerzutowy okrężnicy, aby opisać raka, który rozpoczyna się w okrężnicy i rozprzestrzenia się na wątrobę.

We wczesnych stadiach pierwotnego raka wątroby u większości ludzi nie występują oznaki i objawy. W przypadku pojawienia się oznak i objawów mogą one obejmować:

Utrata wagi bez podejmowania prób
Utrata apetytu
Ból w górnej części brzucha
Nudności i wymioty
Ogólne osłabienie i zmęczenie
Obrzęk brzucha
Żółte przebarwienie skóry i białek oczu (żółtaczka)
Białe, kredowe stolce
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki lub objawy, które Cię niepokoją, umów się na wizytę u lekarza.

Przyczyny
Rak wątroby powstaje, gdy w komórkach wątroby dojdzie do zmian (mutacji) w ich DNA. DNA komórki jest materiałem, który dostarcza instrukcji dla każdego procesu chemicznego w organizmie. Mutacje DNA powodują zmiany w tych instrukcjach. W wyniku tego komórki mogą zacząć rosnąć poza kontrolą i ostatecznie utworzyć guz – masę komórek nowotworowych.

Czasami przyczyna raka wątroby jest znana, np. w przypadku przewlekłych infekcji wirusem zapalenia wątroby. Czasami jednak rak wątroby występuje u osób bez chorób podstawowych i nie wiadomo, co go wywołuje.

Czynniki ryzyka
Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia pierwotnego raka wątroby obejmują:

Przewlekłe zakażenie wirusem HBV lub HCV. Przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby.
Marskość wątroby. Ten postępujący i nieodwracalny stan powoduje tworzenie się tkanki bliznowatej w wątrobie i zwiększa ryzyko rozwoju raka wątroby.
Niektóre dziedziczne choroby wątroby. Do chorób wątroby, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka wątroby, należą hemochromatoza i choroba Wilsona.
Cukrzyca. Osoby cierpiące na to zaburzenie poziomu cukru we krwi mają większe ryzyko zachorowania na raka wątroby niż osoby, które nie chorują na cukrzycę.
Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby. Nagromadzenie tłuszczu w wątrobie zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby.
Narażenie na aflatoksyny. Aflatoksyny są truciznami wytwarzanymi przez pleśnie rosnące na roślinach, które są źle przechowywane. Rośliny uprawne, takie jak zboża i orzechy, mogą zostać skażone aflatoksynami, które mogą znaleźć się w produktach spożywczych wytwarzanych z tych produktów.
Nadmierne spożycie alkoholu. Spożywanie więcej niż umiarkowanej ilości alkoholu dziennie przez wiele lat może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby i zwiększyć ryzyko zachorowania na raka wątroby.
Profilaktyka
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia marskości wątroby
Marskość wątroby to bliznowacenie wątroby, które zwiększa ryzyko wystąpienia raka wątroby. Ryzyko wystąpienia marskości wątroby można zmniejszyć, jeśli:

Pij alkohol z umiarem, jeśli w ogóle. Jeśli zdecydują się Państwo na picie alkoholu, należy ograniczyć jego ilość. W przypadku kobiet oznacza to nie więcej niż jednego drinka dziennie. W przypadku mężczyzn oznacza to nie więcej niż dwa drinki dziennie.
Utrzymuj zdrową wagę. Jeśli Twoja obecna waga jest zdrowa, staraj się ją utrzymać, stosując zdrową dietę i ćwicząc przez większość dni w tygodniu. Jeśli chcesz schudnąć, zmniejsz ilość kalorii spożywanych każdego dnia i zwiększ ilość wykonywanych ćwiczeń. Staraj się chudnąć powoli – 1 lub 2 funty (0,5 do 1 kilograma) tygodniowo.
Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B może zmniejszyć ryzyko zachorowania na to schorzenie. Szczepionka może być podana prawie każdemu, w tym niemowlętom, osobom starszym i osobom z osłabionym układem odpornościowym.

Podjęcie środków zapobiegających wirusowemu zapaleniu wątroby typu C
Nie istnieje szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, ale można zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Poznaj stan zdrowia każdego partnera seksualnego. Nie uprawiaj seksu bez zabezpieczenia, jeśli nie masz pewności, że Twój partner nie jest zakażony HBV, HCV lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową. Jeśli nie znasz stanu zdrowia swojego partnera, używaj prezerwatywy za każdym razem, gdy odbywasz stosunek seksualny.
Nie używaj narkotyków dożylnie, a jeśli już, to używaj czystej igły. Zmniejsz swoje ryzyko zakażenia HCV, nie wstrzykując nielegalnych narkotyków. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie możliwe, upewnij się, że igły, których używasz są sterylne i nie dziel się nimi. Zanieczyszczone akcesoria do zażywania narkotyków są częstą przyczyną zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C. Skorzystaj z programów wymiany igieł w swojej społeczności i rozważ poszukiwanie pomocy w związku z używaniem narkotyków.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.