Natura
Kiedy przycinać agrest ?

Kiedy przycinać agrest ?

Jak przycinać krzewy agrestu i porzeczki. Przycinanie krzewów owocowych może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Wiele osób denerwuje się tym procesem, więc pozostawia owoce bez przycinania, co powoduje stopniowe obniżanie plonów w miarę starzenia się rośliny.

Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, jak bardzo źle przycinamy owoce, nie zrujnujemy ich ponad miarę i w ciągu sezonu lub dwóch możemy przywrócić je do najlepszej kondycji. Po kilku sezonach staniecie się ekspertami od tego, co należy przycinać, a co pozostawić i będziecie czerpać jeszcze większą przyjemność z dbania o swoje owoce. Nawet jeśli wykonasz tylko najbardziej podstawowe prace pielęgnacyjne i wytniesz 4-letnie gałęzie, znacznie zwiększysz wydajność krzewu agrestu lub porzeczki.

Po pierwsze, zaopatrz się w dobry sekator. Powinien on umożliwiać wykonanie ładnego, czystego cięcia bez miażdżenia lub rozrywania drewna, co ułatwi szybki proces gojenia. Polecamy asortyment szwajcarskiej firmy Felco. W tym artykule używam sekatora nr 4 i nożyc nr 200 expert, które są doskonałymi narzędziami, bardzo dobrze nadającymi się do tej pracy.

Kiedy przycinać – krzewy owocowe przycina się, gdy są w stanie spoczynku, na półkuli północnej jest to okres od października do początku marca. Najlepiej jest przycinać tuż przed wyjściem roślin ze stanu spoczynku, co pozwala im szybko się zregenerować wraz z nowym, energicznym wzrostem wiosną. W przypadku krzewów agrestu warto zwlekać z przycinaniem do momentu, gdy pąki zaczynają się otwierać. Kolce na nieprzycinanym krzewie odstraszają bowiem muchołówki, które chętnie zjadają pąki.

Kształt krzewu – idealny kształt przyciętego krzewu owocowego to kształt kielicha z otwartym środkiem. Równomiernie rozmieszczone gałęzie powinny być skierowane w stronę środka krzewu i nie konkurować ze sobą o dostęp do światła słonecznego. Chcemy, aby jak najwięcej światła docierało do owoców i umożliwiało ich dojrzewanie.

Krok 1 – Wyciąć wszystkie gałęzie, które mają 4 lata lub więcej. Jak już powiedzieliśmy, najlepsze owoce, zarówno pod względem ilości jak i smaku, powstają na dwu- i trzyletnim drewnie. Jednoroczne gałęzie nie produkują owoców, a w miarę starzenia się po 3 latach ich wydajność będzie spadać. Mówiąc prościej, żadna część krzewu owocowego nie powinna mieć więcej niż 4 lata, ponieważ cała struktura jest stale odnawiana przez coroczne przycinanie. Agrest oraz czerwone lub białe porzeczki są przycinane w ten sam sposób. Czarne porzeczki są przycinane w podobny sposób, ale owocują na jedno- i dwuletnim drewnie.

Podczas corocznego przycinania należy usuwać tylko około 1/3 wszystkich gałęzi. Należy usunąć całą gałąź aż do jej podstawy. Usunięcie całej gałęzi spowoduje wyrastanie nowych gałęzi od podstawy krzewu. Przycinanie gałęzi pomiędzy pąkami lub pędami bocznymi spowoduje bujny wzrost małych gałęzi, które zagęszczą krzew i zablokują cenne światło słoneczne.

Zwróć uwagę na duże gałęzie, które zagęszczają środek krzewu, i usuń je całkowicie. Jeśli krzew ma kształt otwarty, należy już teraz wybrać najstarsze gałęzie. Należy być w stanie zidentyfikować stare gałęzie, ponieważ mają one ciemniejszy kolor i mogą mieć łuszczącą się korę. Ponownie należy przyciąć gałęzie bezpośrednio do miejsca ich pochodzenia. Do tego zadania lepiej użyć dobrego zestawu nożyc do gałęzi, ponieważ dojrzałe gałęzie mogą być zbyt grube, aby umożliwić czyste cięcie sekatorem.

Krok 2 – Usuń martwe, uszkodzone lub chore drewno. Podobnie jak w przypadku drewna 4-letniego, lepiej jest usuwać całe gałęzie lub pędy boczne. Jeśli wycinasz małą gałąź, zrób to w miejscu, w którym styka się ona z gałęzią macierzystą.

Martwe drewno jest łatwe do zauważenia, ponieważ będzie kruche i nie będzie miało pąków. Uszkodzone drewno ma tendencję do występowania w miejscach, gdzie 2 gałęzie ocierają się o siebie, można zauważyć szorstką korę lub miejsca, gdzie kora została całkowicie starta. Drewno chore będzie miało szorstkie, podniesione obszary połamanej kory.

Krok 3 – Usuń wszystkie gałęzie rosnące w środku krzewu. Chcemy uzyskać ładny, otwarty kształt kielicha, więc należy odciąć wszystkie gałęzie rosnące do środka krzewu i blokujące dostęp światła. Inne zalety tego otwartego pokroju to dobra wentylacja, która zmniejsza szanse na wystąpienie pleśni, a także sprawia, że krzewy są znacznie łatwiejsze do zbioru.

Krok 4 – Usuń wszystkie odrosty, są to pojedyncze, wyrastające z ziemi pędy wokół głównej łodygi. Należy je przyciąć do punktu, w którym wyłaniają się z gleby. Szukamy również gałęzi, które rosną jedna na drugiej, ponieważ dolna gałąź będzie w cieniu i nie będzie produkować najlepszych owoców. Zazwyczaj najlepiej jest usunąć niższą z nich, ponieważ wyższe owoce są łatwiejsze do zebrania, ale będzie to również podyktowane wiekiem gałęzi. Zachowaj młodszą z nich.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.