Moda
Jak zrobić kapelusz ?

Jak zrobić kapelusz ?

Kapelusze to świetne akcesoria, a istnieje wiele sposobów, aby zrobić swój własny! Jeśli chcesz zrobić czapkę z daszkiem lub prosty kapelusz z rondem, możesz uszyć go w ciągu kilku godzin, używając wzoru i tkaniny w wybranym kolorze lub nadruku. Jeśli chcesz zrobić prosty kapelusz z papieru na imprezę lub dla zabawy, możesz użyć gazety lub papieru konstrukcyjnego, aby stworzyć go w ciągu kilku minut!

Znajdź lub kup wzór czapki. W Internecie można znaleźć wiele darmowych wzorów czapek z daszkiem, można też kupić wzór czapki z daszkiem w sklepie z artykułami rzemieślniczymi. Wybierz wzór w stylu i rozmiarze, który chcesz, a następnie wyciąć kawałki wzoru papieru[1].
Upewnij się, że używasz ostrych nożyczek, aby wyciąć kawałki wzoru.
Wytnij wzdłuż linii na kawałkach wzoru dla rozmiaru, który chcesz, aby czapka była.

Przypnij papierowe kawałki wzoru do kawałka materiału podkładowego i wytnij je. Wzór będzie miał prawdopodobnie 5 różnych części, które trzeba będzie zszyć: przód, tył, 2 boczne części i brzeg. Aby usztywnić kapelusz, konieczne będzie naprasowanie fizeliny na tylną stronę materiału. Użyj szpilek, aby przymocować każdy z elementów wzoru do fizeliny. Następnie, za pomocą ostrych nożyczek, przytnij brzegi fizeliny[2].
Pamiętaj, aby ostrożnie ciąć wzdłuż krawędzi elementów wzoru i dokładnie trzymać się linii.
Flizelina to rodzaj tkaniny, która pomaga nadać strukturę.
Flizelinę można kupić w sklepach z artykułami rzemieślniczymi.

Wyprasuj kawałki flizeliny na niewłaściwej (tylnej) stronie tkaniny. Umieść wycięte kawałki fizeliny na niewłaściwej stronie materiału, z którego wykonano kapelusz. Następnie zaprasuj je na miejsce. Upewnij się, że żaden z kawałków nie nachodzi na siebie[3].
Sprawdź instrukcję dołączoną do Twojego materiału, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat sposobu prasowania materiału.

Przytnij tkaninę wokół krawędzi kawałków fizeliny. Po przymocowaniu folii do tkaniny, użyj ostrych nożyczek, aby przyciąć ją wokół krawędzi. Postępuj dokładnie według kształtu tych kawałków. Kiedy skończysz, będziesz mieć części do złożenia kapelusza.[4]
Upewnij się, że tniesz dokładnie wzdłuż krawędzi kawałków kapelusza i nie za daleko od krawędzi lub nad krawędziami.

Połącz szpilkami każdy z przylegających do siebie elementów kapelusza. Użyj swojego wzoru, aby określić, które elementy mają leżeć obok siebie. Następnie zacznij przypinać sąsiednie elementy. Zacznij od 2 elementów, takich jak boki i tył. Upewnij się, że prawe (zadrukowane) strony są zwrócone do siebie, gdy spinasz ze sobą 2 kawałki. Flizelina na każdym kawałku powinna być skierowana na zewnątrz.

Przeszyj prostym ściegiem 0,5 cala (1,3 cm) od krawędzi kapelusza. Ustaw maszynę do szycia na ścieg prosty. Następnie przeszyj ściegiem prostym wzdłuż przypiętego brzegu 2 sąsiednich elementów czapki.[6].
Upewnij się, że nie szyjesz nad krawędzią spiczastej części każdego z kawałków. Zacznij szyć od podstawy trójkąta, w górę wzdłuż zakrzywionej krawędzi, a następnie zatrzymaj się około 0,5 cala (1,3 cm) od wierzchołka.

Kontynuuj zszywanie kawałków czapki, aż czapka będzie kompletna. Kontynuuj szycie wzdłuż krawędzi sąsiadujących elementów czapki, aż czapka będzie całkowicie złożona. Odwróć czapkę do wewnątrz, aby zamocować ostatni element, a następnie odwróć ją na prawą stronę po przyszyciu.

Przyszyj rondo do czapki. Rondo to jeden z wyciętych elementów wzoru. Powinien on wyglądać jak półksiężyc. Gdy czapka jest już złożona, umieść rondo czapki tak, aby prawe strony ronda i czapki były skierowane do siebie. Następnie, przeszyj wzdłuż krawędzi ronda i czapki, aby je połączyć.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.