Dom i ogród
Jak działa zmywarka ?

Jak działa zmywarka ?

Kiedy czujesz się brudny, wskakujesz pod prysznic. Kiedy Twoje naczynia są brudne, też biorą prysznic – w magicznej maszynie zwanej zmywarką. Zmywanie resztek jedzenia z brudnych naczyń to żmudny obowiązek, którego wielu ludzi nienawidzi. Dzięki pomysłowej Amerykance Josephine Cochran (1839-1913), która w 1886 roku wynalazła pierwszą automatyczną zmywarkę do naczyń, takie prace mogą należeć do przeszłości. W maszynie Cochran po prostu ładowałeś brudne naczynia do koszy, a maszyna spryskiwała je strumieniem gorącej wody z mydłem. Od tamtego czasu zmywarki do naczyń niewiele się zmieniły – ale jak dokładnie działają? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się w środku maszyny po zamknięciu drzwi? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Czym różni się zmywarka od zmywania ręcznego
Kiedy zmywasz naczynia ręcznie, woda i mydło pozostają w misce lub zlewie, a Ty poruszasz naczyniami, szorując je szmatką lub szczotką. W zmywarce dzieje się odwrotnie: naczynia i sztućce pozostają w plastikowych koszach, podczas gdy strumienie gorącej wody pod ciśnieniem wystrzeliwują wokół nich. Oznacza to, że zmywarka musi być szczelnie zamknięta przez cały czas pracy, w przeciwnym razie woda wystrzeliwałaby we wszystkich kierunkach – na całą podłogę w kuchni!

Zmywarka rozpoczyna swój cykl, pobierając zimną wodę z węża podłączonego do urządzenia. Gdy pewna ilość wody znajdzie się w dolnej części urządzenia, element grzejny zaczyna ją podgrzewać. Element ten to gruby metalowy pręt, który nagrzewa się, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny, i stopniowo podgrzewa wodę w pierwszej części cyklu zmywania. Elektryczna pompa pobiera rozgrzaną wodę i tłoczy ją do rur znajdujących się z boku urządzenia, które są połączone z dwoma wirującymi łopatkami. Jedna łopatka, wykonana z metalu, znajduje się pod dolną półką z naczyniami, a druga, wykonana z tworzywa sztucznego, pod górną półką.

Kiedy woda dostaje się do łopatek, sprawia, że obracają się one wokół, podobnie jak zraszacze ogrodowe. Gdy łopatki się obracają, woda wypływa z małych otworów w ich górnej powierzchni. Łopatki wytwarzają mnóstwo gorących wirujących strumieni wody, które wystrzeliwują w górę na twoje brudne talerze. (Dlatego najlepiej jest ułożyć naczynia tak, aby brudne powierzchnie były skierowane w dół). Dolna półka i dolna łopatka znajdują się bliżej elementu grzejnego, więc woda jest znacznie gorętsza w dolnej części urządzenia. (To dlatego niektóre naczynia są oznaczone napisem „Top rack dishwasher safe” – co oznacza, że można je umieścić w górnej, chłodniejszej części zmywarki). Po tym, jak woda uderzy w naczynia i talerze, spada z powrotem na dno zmywarki, gdzie zostaje ponownie podgrzana przez element i ponownie przepompowana do kolejnego cyklu. Woda pompuje się wokół maszyny przez około pół godziny, aż wszystkie naczynia i talerze będą czyste. Sito w dolnej części urządzenia wyłapuje duże resztki (aby zapobiec zakleszczeniu się urządzenia), natomiast mniejsze kawałki (i resztki jedzenia) po prostu spływają do odpływu.

Co sprawia, że naczynia są suche po zakończeniu cyklu? Woda, która je myje jest tak gorąca, że po prostu odparowuje pod wpływem ciepła. Pod warunkiem, że nie przeciążasz zmywarki, naczynia powinny wyschnąć w sposób naturalny, bez konieczności ich wycierania.

Jak gorąca musi być woda?
Celem zmywarek jest znalezienie równowagi pomiędzy szybkością, oszczędnością i skutecznością. Im gorętsza woda i dłuższe zmywanie, tym więcej energii elektrycznej zużyjesz i tym droższe będzie każde zmywanie. Jeśli chodzi o higienę, im gorętsza woda, tym krótszy czas potrzebny do usunięcia patogenów (bakterii i innych paskudztw), które pozostały na naczyniach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (podsumowującej szereg różnych badań naukowych) woda o temperaturze zbliżonej do tej stosowanej w pasteryzacji (~60°C lub 140°F) szybko zabija patogeny, przy czym „czas inaktywacji” wynosi od kilku sekund do 30 minut (w zależności od patogenu). Innymi słowy, jeśli Twoja zmywarka pracuje w temperaturze 60°C przez 30-60 minut, możesz mieć pewność, że Twoje rzeczy są higienicznie czyste. Z tego samego powodu można zauważyć, że typowe mycie ręczne – zanurzenie i zamoczenie w letniej wodzie, w której pływają kawałki starego jedzenia, przy użyciu szczotki lub gąbki, której nie myłeś od kilku dni lub tygodni – jest naprawdę mało higieniczne.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.