Moda
Czym jest habit ?

Czym jest habit ?

Czy jesteś świadomy czynności, które wykonujesz wielokrotnie? Jeśli jesteś świadomy, to te czynności mogą być Twoimi nawykami. Nawyk może mieć ogromne znaczenie w naszym życiu, ponieważ może decydować o naszych osiągnięciach. Chciałam dowiedzieć się więcej o nawykach, więc postanowiłam zacząć od najprostszego pytania – Czym jest nawyk?

Co to jest nawyk? Nawyk to zachowanie, które jest regularnie powtarzane. To zachowanie może być czynnością, rutyną lub stylem życia.

Choć to prosta idea, nawyk ma wiele ważnych szczegółów i aspektów, o których powinieneś wiedzieć. W dalszej części tego artykułu, podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami na ich temat.

Definicja nawyku
Przyglądając się definicji nawyku, natknąłem się na bardziej techniczne jego wyjaśnienie ze słownika Meriam-Webster Dictionary:

„Wzorzec zachowania nabyty przez częste powtarzanie lub fizjologiczną ekspozycję, która przejawia się w regularności lub zwiększonej łatwości wykonywania”.

Na podstawie tej definicji możemy zinterpretować, że nawyk jest wzorem zachowania, który może być rozwijany poprzez częste powtarzanie. Dodatkowo, możemy wykorzystać formację nawyku do poprawy naszej wydajności w zakresie powtarzanego wzorca zachowania.

Inna definicja nawyku pochodzi z MacMillan Dictionary:

„Coś, co robisz często lub regularnie, często bez myślenia o tym”.

Powiązane artykuły:
7 Kroków Kształtowania Nawyku (Fakty i Przewodnik)
Zacznij od układania nawyków i osiągaj swoje cele
Przewodnik od A do Z po dobrych nawykach nauki w szkole wyższej
Ta definicja jest nieco inna od definicji Słownika Meriam-Webster. To zawiera dodaną ideę internalizacji wzoru zachowania, tak, że można to zrobić bez żadnej świadomej myśli.

Jeśli pieced razem różne definicje nawyku z różnych słowników w Internecie, możemy uzyskać bardziej szczegółową definicję. Tak więc, nawyk jest wzorem zachowania, który powtarzamy często lub w regularnych odstępach czasu, tak, że powtarzanie służy poprawie naszych umiejętności i znajomości wzoru zachowania. W końcu, po pewnej ilości powtórzeń, możemy wyświetlać wzór zachowania bez żadnej świadomej myśli o nim.

Kształtowanie nawyku
Znajomość definicji nawyku może nam pomóc w zrozumieniu zamierzonych celów kształtowania nawyku. Daje nam to również dobry powód do kształtowania naszych codziennych nawyków w celu osiągnięcia optymalnych wyników w realizacji naszych celów.

Tworząc nawyk, musimy zidentyfikować trzy rzeczy:

Czynnik wyzwalający
Rutyna
Wynik
Czynnik wyzwalający
Co jest czynnikiem wyzwalającym nawyk? Może to być np. rutyna porannej pobudki, która jest wyzwalana przez budzik. Po usłyszeniu dzwonka budzika, budzisz się z łóżka i przechodzisz do ustalonej rutyny.

Wszystkie przyzwyczajenia mieć niektóre formę spust, czy spust jest oczywistymi fizycznymi wskazówkami, lub mniej oczywistymi umysłowymi wskazówkami. I, ty możesz potrzebować myśleć głębiej identyfikować mniej oczywistego spust.

Wyzwalacze istnieją zarówno po to, aby ograniczać, jak i inicjować nawyk. Taka jest natura nawyku. W przeciwnym razie, jeżeli nie ma stałego wyzwalacza, będziesz losowo angażował się w nawyk. Taka przypadkowa sytuacja byłaby niepokojąca.

Dlatego, kiedy zaczynasz tworzyć nawyk, powinieneś uświadomić sobie, co jest jego wyzwalaczem. Pomoże Ci to odpowiednio zainicjować nawyk, tak jak tego chcesz.

Rutyna
Podstawą nawyku jest rutyna. Zgodnie z powyższą definicją, jest to powtarzanie jakiegoś zachowania. W nawyku będziesz powtarzać dane zachowanie.

Jeśli świadomie tworzysz nawyk, będziesz chciał poświęcić czas na dokładne przemyślenie, na czym będzie polegać działanie (działania) rutynowe. Podjęcie decyzji o działaniu (działaniach) behawioralnym będzie również uwarunkowane kolejną ważną rzeczą w nawyku – wynikiem.

Wynik
Po wykonaniu rutyny (swojego nawyku), będzie wynik. Możesz oczekiwać, że będzie to regularnie wykonywane zadanie. To regularne zadanie może być tak proste, jak nawyk mycia zębów rano. Wynik jest ty mieć piękne białe zęby od zwyczaju.

Wynik z nawyku może być również bardziej złożony. Niektóre wyniki mogą być trudne do monitorowania i pomiaru. Na przykład, szerszy nawyk zdrowego odżywiania, który będzie trudny do monitorowania i pomiaru. Wyobraźmy sobie, że zawsze jemy owoce, jako część nawyku zdrowego odżywiania się, ale jak bardzo te owoce przyczyniają się do poprawy zdrowia?

Zdrowy wynik będzie trudny do zmierzenia. Nie będziesz wiedział, czy zdrowie jest określane przez fizyczne i/lub emocjonalne dobre samopoczucie. Jest to wynik złożony.

Kiedy świadomie tworzysz nawyk, zastanów się dokładnie, jaki rezultat ma on osiągnąć. Niech ten wynik będzie czymś mierzalnym. W ten sposób łatwiej będzie Ci śledzić działanie Twojego nowego nawyku.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.