Podróże
Co zobaczyć w Wiedniu ?

Co zobaczyć w Wiedniu ?

Stolica Austrii jest domem dla prawie jednej trzeciej mieszkańców kraju i jest jego głównym miastem. To metropolitalne miasto jest siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych i stanowi główny ośrodek kultury, gospodarki i polityki Austrii. Wiedeń, znany na całym świecie pod wieloma nazwami, takimi jak Miasto Muzyki czy Miasto Marzeń, posiada wiele wspaniałych historycznych budynków, ogrodów i lokali.

Uznawany za jedno z najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie, którego mieszkańcy cieszą się wysoką jakością życia, Wiedeń jest przystanią w Europie Środkowej i pozostaje popularnym celem wycieczek turystycznych. Poniżej przedstawiamy listę obowiązkowych punktów programu w Wiedniu, które powinny zapewnić Ci wystarczającą ilość informacji, abyś mógł zaplanować swoją podróż.

  1. Pałac Schönbrunn

Stojący od 1600 roku i pełniący ważną rolę kulturalną w Austrii, Pałac Schonbrunn jest kolosalną 1441 pokojową strukturą i kompleksem, który jest główną atrakcją turystyczną Wiednia.

Przez wiele lat rezydowali tu Habsburgowie, a w pałacu urodzili się także cesarze Austrii.

Sam pałac jest ogromnym budynkiem zaprojektowanym w stylu barokowym z symetrycznym budynkiem głównym, który posiada setki okien i posągów na dachu.

Wewnątrz pałacu znajduje się szereg pokoi, wszystkie w pełni umeblowane i urządzone w oryginalnym stylu – można wybrać się na wycieczkę po pokojach i podziwiać wystawne umeblowanie oraz zobaczyć, jak żyła austriacka rodzina królewska.

  1. Pałac Hofburg

Pałac Hofburg jest kolejnym ogromnym kompleksem pałacowym, który składa hołd potędze i wpływom dynastii Habsburgów i służył jako główny pałac zimowy dla władców Austro-Węgier przez setki lat.

Dziś w kompleksie mieszczą się biura prezydenta Austrii i służy jako baza prezydencka.

Od czasu ich powstania w XIII wieku budynki przeszły wiele rozbudów, z których najbardziej imponującym jest bajeczny półokrągły Neue Burg.

Zwiedzający mogą podziwiać piękno i styl barokowej architektury, wybrać się na wycieczkę po cesarskich apartamentach lub odwiedzić jedno ze szczegółowych muzeów na terenie kompleksu.

  1. Katedra św.

Ta monolityczna budowla stoi dumnie na Stephensplatz i od momentu wybudowania jest najważniejszym kościołem Wiednia i Austrii.

Piękno tego budynku jest niezaprzeczalne, a jego ogromna wieża dominuje nad panoramą Wiednia i jest najwyższą wieżą kościelną w Austrii.

Szczepana emanuje przepychem – od romańskiego i gotyckiego wystroju zewnętrznego, po dominującą spiczastą wieżę i misternie zdobiony główny dach z setkami kolorowych dachówek tworzących intrygujący wzór.

Wewnątrz kościoła znajduje się łącznie 18 ołtarzy, kilka mniejszych kaplic, a nawet kilka grobowców i katakumb.

  1. Ogrody Schonbrunn

Kolejna wyjątkowa część kompleksu pałacowego Schonbrunn i warta osobnej wizyty, ogrody w Schonbrunn są po prostu magiczne.

Teren parku rozciąga się od Pałacu na ponad kilometr i można by spędzić godziny spacerując po różnych sekcjach i ekspozycjach.

Można przejść przez Parterre i podziwiać jednolite klomby, lub zgubić się w pięknym labiryncie z żywopłotu; fontanna Neptuna jest oszałamiającym dziełem sztuki, podczas gdy jest nawet sztuczna ruina rzymska z kamiennymi posągami.

Ukoronowaniem tego wszystkiego jest Gloriette, która znajduje się naprzeciwko pałacu i zawiera basen oraz klasyczny długi budynek z kolumnadą – wypijcie tu drinka w kawiarni lub po prostu podziwiajcie widoki całych ogrodów przed sobą.

  1. Rathaus

Wiedeń jest pełen historycznej i znaczącej architektury, a ratusz znajdujący się na Rathausplatz jest wspaniałym dodatkiem do tej kolekcji.

Późniejszy dodatek do miasta, Rathaus został zbudowany w 1800 roku w stylu neogotyckim, aby pomieścić biura burmistrza dla stale rosnącej populacji miasta.

Podobny w stylu do ratusza w Brukseli, Rathaus posiada pięć wież, z których środkowa jest największa i zwieńczona jest ikonicznym posągiem Rathausmana.

W niektóre dni dostępne są wycieczki z przewodnikiem po wnętrzu ratusza i warto je odbyć, aby zobaczyć ekstrawagancki styl pomieszczeń i przekonać się, jak musi wyglądać praca w tak wspaniałym budynku.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.